lefttop.jpgleftmiddle.jpg

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

ankieta

Czy posłałbyś dziecko 6- letnie do pierwszej klasy?

Pokaż wyniki
rightmiddle.jpg

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

kalendarium
Poniedziałek, 2018-12-17
Imieniny:
Jolanty, Łukasza
leftbottom.jpg
Logo BIP
Jesteś tu: » Strona startowa » Szkolne Kółko Turystyczne

Udział uczniów w marszu na orientację ANDINO organizowanym przez SKKT w Inwałdzie oraz PTTK w Wadowicach

 

         Od kilku lat nasi uczniowie z SP i Gimnazjum regularnie uczestniczą  w marszach na orientację ANDINO organizowanych przez  SKKT w Inwałdzie oraz PTTK w Wadowicach na terenie powiatu wadowickiego w ramach działalności kółka turystycznego oraz zgłaszają się indywidualnie.

Wprawnym udało się uzyskać bardzo dobre lokaty, w której rywalizowało blisko 80 drużyn 2-3 osobowych.

Uczennice Gim. dwukrotnie zdobyły   I miejsce,  kilka razy były na wysokich miejscach.

Uczestniczki z SP także radziły sobie znakomicie plasując się na miejscach w połowie pierwszej dziesiątki.

Obok znajomości określonego rejonu geograficznego w okolicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami związanymi z  poruszaniem się z  mapą w terenie i odszukiwaniem ukrytych punktów.

Marsze na orientację to znakomita propozycja i kawał dobrej zabawy łączący  w sobie kontakt z naturą, sport, rekreację i rywalizację z dreszczykiem emocji towarzyszącym odszukaniu punktu kontrolnego.

                                                                 Opiekunowie SKT

                                                                                         Krystyna Rakoczy

                                                                                         Monika Okular

 

 

                                 Marsz na orientację – co to takiego? –

 Marsz polega na znalezieniu punktów ukrytych przez organizatorów, w górskim, często zalesionym terenie, w określonym czasie. Punkty zaznaczone są na mapie. Próbujemy do nich trafić mając kompas i trochę doświadczenia. Punkt, to zazwyczaj, powieszony na drzewie biało-czerwony plakat z pisakiem. Wydaje się proste, dopóki nie wyjdzie się w teren. J Wszystkie drużyny startujące w marszu, a często jest ich ponad 80, próbują zrobić to samo. Dwa razy udało nam się zdobyć 1. miejsce. Często także byłyśmy w czołówce. J

            Czternasty (i na pewno nie ostatni) marsz czas zacząć. Tym razem kierunek Sułkowice. Dojechałyśmy autobusem na miejsce. Pogoda nam dopisywała, humory również… Podchodzimy do listy… Startujemy 46, drużyn jest dużo. Oczywiście nie marnujemy czasu, kujemy do testu ;p. Wystartowała drużyna 44, powoli się zbieramy. Kompas, długopis wszystko jest…

Wołają Przybradzanki. Idziemy…

Pani nas pyta – Skąd jesteście dziewczynki? My w śmiech – oczywiście z Przybradza (nasz zespół to ja, czyli Marysia Cmunt oraz Magda Warmuz, Patrycja Bafia i Ewa Ziomek, startujemy pod opieką R. Cmunt) Zaczynamy od testu… Wiemy jedną odpowiedź, może dwie, resztę strzelamy, ale jest o’k. Wychodzimy ze szkoły, wyznaczamy azymut, a następnie myślimy nad odległością i bieg czas zacząć… Mamy 2,5 godziny na przejście całej trasy. Północ jest tam! – po krótkim zastanowieniu ruszamy. Znalazłyśmy pierwszy punkt yeah! ;D Trasa nie była trudna, dlatego szybko znalazłyśmy pięć punktów…  Jednak z następnymi nie było tak łatwo, ponieważ znajdowały się na mapie obok… Zauważyłyśmy, że mapy się pokrywają. Z niewiadomych przyczyn Magda miała przy sobie klej i nożyczki, wycięłyśmy ją i przykleiłyśmy tworząc całość. Okazałyśmy się sprytniejsze niż organizatorzy, którzy próbują utrudnić zawodnikom zorientowanie się na mapie.

Bardzo nam to pomogło.

Z optymizmem ruszyłyśmy dalej… Czasu coraz mniej, żeby zdążyć biegniemy po następne punkty. Znajdujemy w lesie dzieci z podstawówki, są przekonani, że w tym miejscu znajduje się nasz punkt, szukamy go. Jednak nic nie znajdujemy. Czasu pozostało mało, zostawiamy punkt, nie tracimy czasu na zbędne szukanie, biegniemy po następny i szybko do szkoły. Zmieściłyśmy się w czasie z bardzo dobrym wynikiem. Nasz wysiłek się opłacił – MAMY PIERWSZE MIEJSCE!!!

 

I miejsce w biegu na orientację


Marysia & Patrycja